butler tech
Business Professionals of America Region 17 results



Butler Tech’s Business Professionals of America chapter at D. Russel Lee recently sent 82 students to regional competition. More than half placed in the Top 10. Nineteen of those students qualified to advance to the Ohio State Leadership Conference in Columbus March 16 – 17.

Butler Tech’s D. Russel Lee campus is part of Ohio BPA Region 17, which is the fifth largest region in the state.

Congratulations to all who participated!

Contest Name First Name Last Name Rank Qualify School
Advanced Interview Skills Dylan Stenski 1st State Lakota East
Advanced Interview Skills Morgan McClurg 3rd   Edgewood
C++ Programming Blake Spaulding 5th   Fairfield
Computer Animation Team Christopher Fields 2nd   Middletown
Computer Animation Team Corbin Hoffman 2nd   Madison
Computer Animation Team Tyler Simpson 2nd   Middletown
Computer Animation Team Kyle Suiter 2nd   Monroe
Computer Animation Team Isaac Novak 3rd   Colerain
Computer Animation Team Emily Stephen 3rd   Colerain
Computer Network Technology Adam Blalock 2nd State Talawanda
Computer Network Technology Kevin Rice 3rd   Fairfield
Computer Network Technology Zachary Preszler 4th   Colerain
Computer Network Technology Joshua Flohr Top 10   Fairfield
Computer Security Jonah Coffey 2nd State Northwest
Computer Security Samuel Vidourek Top 10   Talawanda
Computer Security Aengys Williams Top 10   Middletown
Extemporaneous Speech Michael Mullins Top 10   Monroe
Fundamental ofSpreadsheet Applications Madelaine Fisher Top 10   Monroe
Fundamentals of Web Design Dakota Carter Top 10   Madison
Fundamentals of Web Design Morgan Piersall Top 10   Middletown
Java Programming Gavin Glancy 1st State New Miami
Java Programming Mario Gonzalez 2nd State Lakota West
Java Programming Kyle Suiter 3rd   Monroe
National Officer Candidate Zachary Rush   State Monroe
Network Administration Using Microsoft Samuel Surles 1st State Lakota West
Network Design Team Payton Campellone 1st State Lakota East
Network Design Team Jacob Sorn 1st State Lakota East
Network Design Team Adam Blalock 2nd   Talawanda
Network Design Team Joshua Flohr 2nd   Fairfield
Network Design Team Kevin Rice 2nd   Fairfield
Payroll Accounting Omar Gonzalez 2nd State Middletown
PC Servicing & Troubleshooting William Flynn 3rd   Ross
PC Servicing & Troubleshooting Jacob Sorn Top 10   Lakota East
PC Servicing & Troubleshooting Andrew Mitchell Top 10   Monroe
PC Servicing & Troubleshooting Carson Brown Top 10   Middletown
Small Business Management Team Aston Gerber 1st State Fairfield
Small Business Management Team Devon Heidmann 1st State Madison
Small Business Management Team Zachary Rush 1st State Monroe
Small Business Management Team Jeffrey Zimmers 1st State Madison
SQL Database Fundamentals Jonathan Steele 2nd State Monroe
State Officer Aston Gerber   State Fairfield
State Officer Zachary Rush   State Monroe
Statesman Aaron Bogue 1st State Lakota West
Statesman Dylan Stenski   State Lakota East
Statesman Christopher Fields   State Middletown
Statesman Aston Gerber   State Fairfield
Statesman Mario Gonzalez   State Lakota West
Statesman Eli Muhammad   State Monroe
Statesman Zachary Rush   State Monroe
Statesman Torch Award Dakota Carter   State Madison
Statesman Torch Award Madelaine Fisher   State Monroe
Systems Administration Using Cisco Payton Campellone Top 10   Lakota East
Video Production Team Aaron Bogue 3rd   Lakota West
Video Production Team Samuel Surles 3rd   Lakota West
Video Production Team Jeremiah Green 3rd   Lakota West
Video Production Team Lalito Lopez 3rd   Lakota East
Video Production Team Michael Fugate Top 10   Madison
Video Production Team Brodie Lykins Top 10   Fairfield
Video Production Team William Thomas Top 10   Madison
Visual Basic Programming Eli Muhammad 3rd   Monroe
Website Design Team Dakota Carter 2nd   Madison
Website Design Team Madelaine Fisher 2nd   Monroe
Website Design Team Mario Gonzalez 2nd   Lakota West
Website Design Team Jacob Andrew 3rd   Middletown
Website Design Team Jacob Handermann Top 10   Lakota West
Website Design Team Bennie Lowman Top 10   Edgewood
Website Design Team Damon Lyon Top 10   Edgewood
Website Design Team Andrew Mitchell Top 10   Monroe
Website Design Team Alexander Wildow Top 10   Cincinnati Christian
Website Design Team Jacob Hackman Top 10   Monroe
Print This Article
Butler Technology and Career Development Schools • 3603 Hamilton-Middletown Road • Hamilton, Ohio 45011
General Number 513.868.6300 • Adult Education 513.645.8200
© 2017 Butler Tech

Butler Technology and Career Development Schools
3603 Hamilton-Middletown Road
Hamilton, Ohio 45011
general number:  513.868.6300
adult education:  513.645.8200